Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Šta radi rudarenje i za koga?
07-16-2011, 02:27 PM
Šta radi rudarenje i za koga?
Šta se to u stvari "kopa"?

Dakle, imate li predstave, kakvi se proračuni u stvari dešavaju na vašem hardveru i u koju svrhu, ko ih naručuje i ko ih plaća?

Da li ih u stvari niko ne plaća već samo za uzvrat dobijate Bitkoin?
I da bitkoin ima posle toga vrednost na drugim mestima, gde se menja za novac ili robu.

Ali, ako je jedini način da se dođe do bitkoina u stvari ulaganje rada, ljudskog ili mašinskog, ŠTA taj mašinski rad zaista RADI na vašim grafičkim karticama i za koga?
Find all posts by this user
Quote this message in a reply
07-16-2011, 02:35 PM
RE: Šta radi rudarenje i za koga?
A zasto ne procitas na zvanicnom sajtu ili wikipediji o tome? Pise sve to o cemu si pitao.

Moj Bitcoin7 market referal: https://www.bitcoin7.com/?ref=8479

07-16-2011, 03:42 PM (This post was last modified: 07-16-2011 03:50 PM by nikolam.)
Pa pošto niko ne priča o osnovama ovakve ekonomije, logično je da se pitam čemu u stvari sve to.

Znači, shvatio sam d ako se ranije uključio, pravio je Bitkoine sa manje napora a napor vremenom postaje sve veći do maksimalne količine bitkoina od 21 miliona.

I onda, kako će onda bitkoin ekonomija da raste kad se dostigne taj nivo?
Nikako?
A vrednost bitkoina će prema tome samo da raste sve više i više jer će njihovo pravljenje u jednom trenutku biti neisplativo, kao što je i opisano.

Ja sam mislio da pravljenjem bitkoina računar radi neki koristan posao za nekoga ali sad vidim da u stvari ne radi ništa drugo korisno, do da pravi same bit koine.

Kako će neko da prima platu u bit koinima onda?
Može da ga plati samo onaj ko ima bit koine već.
A pošto neće moći više da se dođe do koina rudarenjem i pravljenjem istih, jedini način je da se nudi još robe ili papirnog novca u zamenu za bit koine.

I onda tržište bitkoina neće propasti ali ne vidim kako će tržište moći da nastavi da raste u okviru bitkoin valute, kad je količina bitkoina ograničena.
I to je takođe navedeno na stranici, da će onda morati da se radi tranzicija na novu virtuelnu valutu, novu neku.

Dakle, sama proizvodnaj bitkoina je suprotstavljena onome što sam do sada mislio o prirodi novca: A to je da je u njenoj osnovi produktivnosti i rad i proizvodnja dobara, koji ond apredstavljaju osnovu po kojoj se novac može emitovati.
A ja ovde ne vidim nikakav koristan rad sem što je taj rad koristan za samo održanje bitkoin sistema kao takvog.
Što jeste koristan rad.. ali samo za sam bitkoin sistem.
07-16-2011, 05:06 PM
Rudarenje nije isto sto i pravljenje bitcoin-a. Kreiranje i dodeljivanje bitcoin-a je nadoknada za rudarenje ali nije proizvod istog.
Mozda je i pogresno sto su uopste koristili taj izraz pa zbunjuje. Naime, kada se izvrsi neka transakcija, potrebno je izvrsiti odredjene provere da bi se transakcije potvrdile. Rudarenje su upravo te provere.

Bitcoin ekonomija ne raste usled kreiranja bitcoin-a, kao sto ni ekonomija neke drzave ne raste tako sto drzava stampa pare.
Sta ce se desiti kada se vise ne prave novi bitcoin-i? Isto sto i sa novcem kada ga drzava vise ne stampa (sto je zapravo najveci deo vremena).
Koristan rad o kojem pricas pri kraju je rad na onome sto ljudi prodaju za bitcoin-e. Ako se ti i ja dogovorimo da ti ja okrecim kucu a da mi ti platis u bitcoin-ima, eto korisnog rada.

07-16-2011, 09:45 PM
Ovo za 21 milion vec sada nije tacno, jer ukoliko izgubis ili zaboravis bitcoin adresu, sva kolicina bitcoina koju si imao na toj adresi se vise nikada nece pojaviti u sistemu. Dakle posto su ljudi do sada izgubili dosta adresa, kolicina od 21 milion nikada nece biti dostignuta...

Clara pacta, boni amici. - Clear agreements, good friends. - Čist račun, duga ljubav.
07-17-2011, 01:20 AM
Nije u pitanju adresa vec fajl sa privatnim kljucevima. Zato je najbolje backup-ovati ga na sigurno mesto s' vremena na vreme.

07-17-2011, 11:10 AM
A može se koristiti i truecrypt (višeplatformski) ili slično rešenje za sisteme koji ga imaju već ugrađno (kao što ima Linuks mogućnost da šifruje ceo direktorijum).

Inače, planirate li šta ćete da radite kada (uskoro) pravljenje bitkoina ne bude isplativo po potrošenoj struji, hoćete li postaviti servise koji će održavati transakcije i razvijati servise zasnovane na bitkoinu za plaćanje itd.

Do sad smo shvatili da računanja tipa rudarenja služe da održavaju sistem na površini.
Al to nije džabe, kao što se vidi i iz toga da se plaća u bitkoinima.
07-17-2011, 12:42 PM (This post was last modified: 07-17-2011 12:49 PM by Igi.)
(07-17-2011 11:10 AM)nikolam Wrote:  Inače, planirate li šta ćete da radite kada (uskoro) pravljenje bitkoina ne bude isplativo po potrošenoj struji

Definisi "uskoro" Smile Posto bi difficulty morao da skoci na cca 6 miliona ili da se cena bitcona strmoglavi na 2-3 dolara (ili nesto izmedju ova dva ekstrema) da bi se to desilo...

Bilo kako bilo, stoji da je za bitcoin ekonomiju od najveceg znacaja da se pojave ozbiljni igraci jer dok je cela prica bazirana na Mt.Gox spekulantima, sumnjivim online prodavnicama precenjenog kineskog djubreta i famoznom Silk Roadu - necemo daleko dogurati. Ja licno bih mnogo vise voleo da svoje bitcoine trosim za nabavku necega konkretnog i meni korisnog, bilo da je to kucna tehnika, delovi za auto, klopa ili pretplata za online igre, nego da ih menjam za dolare. To nije poenta ali na zalost trenutno ne vidim sta bih drugo (pored cuvanja u steku, naravno) mogao sa njima da uradim. To je glavni problem.
07-17-2011, 01:16 PM
(07-17-2011 01:20 AM)Shadowed Wrote:  Nije u pitanju adresa vec fajl sa privatnim kljucevima. Zato je najbolje backup-ovati ga na sigurno mesto s' vremena na vreme.

Taj fajl cuva poslednjih 100 transakcija, tako da ako imas vise od 100 transakcija mozes da se oprostis od njih...

Clara pacta, boni amici. - Clear agreements, good friends. - Čist račun, duga ljubav.
07-17-2011, 02:31 PM
Umm, ne. Taj fajl ima 100* novih kljuceva, tako da trebas backup-ovati u tom periodu, pre nego sto ih potrosis. U suprotnom ces izgubiti ono sto si primio na adrese iz starog backup-a.
Imas detaljnije ovde - https://en.bitcoin.it/wiki/Securing_your_wallet pod Technical details.

*To je default. Moze se konfigurisati druga velicina pool-a.

Post Reply 

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)