Post Reply 

Thread Rating:
  • 0 Votes - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BAMT Linux distro za mining
11-05-2011, 01:07 AM
BAMT Linux distro za mining
Prošle nedelje sam definitivno prešao na linux i to posebnu distribuciju za kopanje. U pitanju je BAMT projekat https://bitcointalk.org/index.php?topic=28967.0 zasnovan na debianu, instalira se i pokreće sa usb sticka, jednostavan za podešavanje, stabilan, sam se pali i klokuje na bootu.

Nemam nameru da otkrivam toplu vodu u vezi BAMT-a nego da podelim iskustva ovde na forumu. Pre sam koristio win7 x64 i kartice su mi bile razbacane po računarima, sad sam nagurao 2 a kad rešim pitanje napajanja planiram da idem do 4 5850 kartica u jednom pc. Sa ovim sam oslobodio jedan hdd i rešio cpu bug jer procesor miruje kod kopanja sa više kartica odjednom, kako se štedi i struja sa napajanja (jedno 8W za hdd i oko 40W za moj cpu).

Čini mi se da mogu kartice da poguram na više klokove i to radi stabilno, kod win7 je pucao drajver na tim klokovima mada ne preterujem jer sada dve 5850 rade sa jednim lcpower 600w napajanjem. Merio sam napon na 12V grani i pao je na 11.2V, kad stupstim kartice na 850 napon je 11.3V.

Prilikom prelaska na BAMT sam detaljno rasturio obe kartice, očistio detaljno i zamenio pastu. Iako nisu bile značajno zaprljane ipak je bilo nekih ćebenca od prašine i spustio sam temperature za po 5C na obe kartice, i sada rade na 59C 50% vent 925/300 bez dodatnog hlađenja.

Vlasnici rigova koji ovo sve već znaju i umeju neka preskoče post, ovo pisao zbog početnika u rangu od 500MH do recimo 2GH.

I na kraju, nevezano za temu: napravio sam adapter za 2 napajanja na jednom računaru od nekih starih adaptera 24 na 20, i 20 na 24 za atx napajanja. Oni na sebi imaju po muški i ženski za atx pa su zgodni i ne koštaju puno. Spojio sam samo zelenu i crnu (power on i ground) na drugo napajanje i povezao sve na test makini. Upalio sam samo prekidač na master napajanju, i samo upalio isti taj prekidač na slave napajanju bez paljenja kompa je iskočio osigurač u radionici Smile Nešto je pošlo naopako i sigurno ću pokušati opet sa dobrom zaštitom na 220v jer mi se ne kupuje psu od 1200W. Baciću neke fotke cele skalanerije kad završim.

U planu je i neko jeftino otvoreno kućište od alu profila po nekim slikama sa neta jer je teže naći kućište za preko 3 kartice da se hlade korektno. Imao sreću da mi stignu 2 adaptera pcie x1 na x16 a sada ne znam više gde to da nađem-naručim što lakše, osim cablesaurusa koji su malo preskupi.

Miloš
greenhost.me

900 Sols/s @ nicehash
2x 290 Asus 340 Sol/s 30 Ethash/s 250W
2x 7950 Asus 270 Sol/s
Find all posts by this user
Quote this message in a reply
11-05-2011, 01:14 AM
RE: BAMT Linux distro za mining
Ti jos ulazes u kopanje?
kako ti se isplati ?

Ceger! - Pretraga internet prodavnica
Goglasi! - Pretrazivac malih oglasa iz Srbije.
Srpski BitCoin community!

Visit this user's website Find all posts by this user
11-05-2011, 01:52 AM
(11-05-2011 01:14 AM)hex Wrote:  Ti jos ulazes u kopanje?
kako ti se isplati ?

Nije tu samo Bitcoin prisutan u GPGPU korišćenju, meni je interesantan i taj GPU sharing recimo koji je najavljen u Vray2 pluginu za 3DStudio, ima i nekih open source projekata za mrežni rendering gde se deli gpu snaga u mreži. Drugim rečima, za studije srednje veličine brz rendering postaje dostupan i tada će se praviti rigovi kartica za njih recimo. Biće tu raznih primena i mogu sebi da priuštim 4 kartice za igru sa gpu snagom (5850 moš' se nađe i za 100€).
Zanimjlivo mi je da sam u baktanju sa bitcoinima naučio dosta o hardveru i guranju komponenata do limita, hlađenju, modovanju i ima još toga što me drži zainteresovanim do daljnjeg.

Nekako mi i izgleda da svi furaju ignore priču na sadašnju cenu, kao porašće i sve će opet biti lepo i bajno. Rudari za sad ne gase mašine i prate se vesti sa marketa, mada, mineri uvek mogu da dobiju nešto za hardver ili da ga usmere na drugu stranu, ne znam šta će brokeri da rade koji kupiše coine za suvi keš.
Minerska pomama je i napravila dosta problema na tržištu btc jer je dosta ljudi sa puno hardvera uletelo, megalomanija je na delu, i usporila napredak btc kao novčića za korišćenje na netu.

Za sada, pola novčića čuvam a pola trošim ili prodajem pa dokle potraje. Toliko je ludo vreme (FBI se umešao u berzu btc...) da je baš teško predvideti hoće li nešto potrajati, mene drži taj neopravdani optimizam Smile

Miloš
greenhost.me

900 Sols/s @ nicehash
2x 7950 Asus 270 Sol/s
11-05-2011, 01:59 AM
mining je napravio problem za btc jer je dosta ljudi doslo samo zbog kopanja.

A nije poenta da se kopa nego da se BTC koristi u ekonomiji. A tu slabo raste primena...

Ceger! - Pretraga internet prodavnica
Goglasi! - Pretrazivac malih oglasa iz Srbije.
Srpski BitCoin community!

Visit this user's website Find all posts by this user
11-10-2011, 09:25 AM (This post was last modified: 11-10-2011 09:39 AM by BROKER ili RUDAR???!!!.)
Što se tiče hardvera definitivno to nije propala investicija. I da btc skroz propadne postoji dosta open source projekata i npr dekodiranje telefona. Ja imam 9 VGA i ne bojim se za njih da će ostati neuoposlene...dakle slažem se sa MagicMiner-om i razmišljam o kupovini još hardvera.

I ja želim da malo sredim sve moje mašine. Brat i ja zajedno imamo 18 kartica i sve su razbacane po kući u otvorenim računarima. Hoću sve da ih stavim na jedno mesto na police i da na što manje MB nakačim što više GPU. Ova priča za linux mi deluje zanimljivo. Magic molim te objasni mi samo kako klokuješ kartice i kako pristupaš računarima sa udaljene lokacije?
Ako negde nađeš Pcie x1 na Pcie x16 molim te me obavesti jer bi mi to značajno pomoglo.
Što se tiče slave napajanja stvar je vrlo jednostavna i samo treba da spojiš crnu i zelenu, i to je to. Meni tako rade sve mašine.
(11-10-2011 09:25 AM)BROKER ili RUDAR???!!! Wrote:  Što se tiče hardvera definitivno to nije propala investicija. I da btc skroz propadne postoji dosta open source projekata i npr dekodiranje telefona. Ja imam 9 VGA i ne bojim se za njih da će ostati neuoposlene...dakle slažem se sa MagicMiner-om i razmišljam o kupovini još hardvera.

I ja želim da malo sredim sve moje mašine. Brat i ja zajedno imamo 18 kartica i sve su razbacane po kući u otvorenim računarima. Hoću sve da ih stavim na jedno mesto na police i da na što manje MB nakačim što više GPU. Ova priča za linux mi deluje zanimljivo. Magic molim te objasni mi samo kako klokuješ kartice i kako pristupaš računarima sa udaljene lokacije?
Ako negde nađeš Pcie x1 na Pcie x16 molim te me obavesti jer bi mi to značajno pomoglo.
Što se tiče slave napajanja stvar je vrlo jednostavna i samo treba da spojiš crnu i zelenu, i to je to. Meni tako rade sve mašine.

Pogledao sam malo sajt http://aaronwolfe.com/bamt/
screenshot-ove i način na koji funkcioniše i deluje mi jako zanimljivo.
Jedno što ne vidim temperaturu za VRM na VGA. To mnogi zanemaruju. Meni npr na 5970 temperatura GPU ne prelazi 65c a VRM-ovi odu i do 130c i pukne mi komp. Dok nisam instalirao novi trixx i gadget gde se vide sve te temperature nisam imao pojma da mi se VRM pregreva. To je samo za tu VGA. Npr 5850 mi ne prelaze 70c
Magic kažeš da si postigao bolje klokove na ovoj varijati? Primetio si da radi stabilnije? Da li ti je stale veći ili manji nego na win ( na čemu si radio Guiminer ili Phoenix ? ) Gde daje više MHash? Jel komplikovano podesiti da radi npr 4 VGA na jednoj mašini?
Evo ti malo posla da umoriš prste od kuckanja Smile

www.btcwarp.com

PRVI DOMAĆI POOL, 0% fee promo period!!!

5970 @ 950MHz - 800Mhash
2x5870 @ 960MHz - 880 MHash
2x5850 @ 940MHz - 780 MHash
5850 @ 960MHz - 400 Mhash
6950 @ 890MHz - 365 Mhash
6950 @ 930MHz - 385 Mhash
Suma: 3.610Mhash Big Grin
11-10-2011, 07:31 PM (This post was last modified: 08-08-2012 10:20 AM by MagicMiner.)
(11-10-2011 09:25 AM)BROKER ili RUDAR???!!! Wrote:  Što se tiče hardvera definitivno to nije propala investicija. I da btc skroz propadne postoji dosta open source projekata i npr dekodiranje telefona. Ja imam 9 VGA i ne bojim se za njih da će ostati neuoposlene...dakle slažem se sa MagicMiner-om i razmišljam o kupovini još hardvera.

Pogledao sam malo sajt http://aaronwolfe.com/bamt/
screenshot-ove i način na koji funkcioniše i deluje mi jako zanimljivo.
Jedno što ne vidim temperaturu za VRM na VGA. To mnogi zanemaruju. Meni npr na 5970 temperatura GPU ne prelazi 65c a VRM-ovi odu i do 130c i pukne mi komp. Dok nisam instalirao novi trixx i gadget gde se vide sve te temperature nisam imao pojma da mi se VRM pregreva. To je samo za tu VGA. Npr 5850 mi ne prelaze 70c
Magic kažeš da si postigao bolje klokove na ovoj varijati? Primetio si da radi stabilnije? Da li ti je stale veći ili manji nego na win ( na čemu si radio Guiminer ili Phoenix ? ) Gde daje više MHash? Jel komplikovano podesiti da radi npr 4 VGA na jednoj mašini?
Evo ti malo posla da umoriš prste od kuckanja Smile

Preporučujem svakako da se koncentrišu kartice i optimizuje proizvodnja/potrošnja/hlađenje i BAMT može svakako pomoći. Pristupa mu se najlakše preko SSH klijenta (Putty za win) i lako se kofiguriše svaki rig posebno (postoji i mrežno kofigurisanje za polja rigova). Postoji odličan alat gpumon za nadgledanje i konf svakog računara, i mgpumon za nadgledanje više računara u subnetu (svaki bamt broadcastuje status i na jednom mestu kupite sve). Sve se definiše u dva tekstualna fajla i to je to. Automatsko startovanje minera sa zadrškom za svaki gpu od par sekundi zbog napajanja...

Nisam pronašao monitoring vrm čipa, koliko mi je poznato on ume da bude problem kod 5970 kartica i pametno je staviti ga pod neki hladnjak. Ako sam dobro razumeo problem nastaje ako se overvoltuje kartica. Mali je problem šro je autor kao digao ruke od bamta i kuka za donacije, kako je gomilu vremena potrošio a nema keša itd. Malo ga treba pogurati ako može da implemetntira i vrm praćenje.

Efikasnost mi je definitivno bolja jer je manje downtime-a, nema zaglupa phoenix-a ili poclbm-a, uptime je oko 8 dana bez prekida i stale rate je oko 0.09%, cpu miruje na 1% i zeva, kartice konstantno rade na 99%.

Ove kartice sam pod win64 držao na 900/300 jer već na 920 je bilo problema, retko je moglo da ide na 925/300 ali je to trajalo x sati dok ne pukne phoenix (obično u sred noći ili kad nisam tu ceo dan). Kada budem razdvojio kartice na više napajanja probaću i neke veće klokove do 950/300.

Trenutno stanje je 94000share/84stale za malo manje od 8 dana (uptime računara je i duži nego sam ja pre 8 dana resetovao minere na 920/300 fans 50%. Ja sam zadovoljan i preporučujem ovo rešenje, poslaću autoru neki coin i možda ga motivišemo da nastavi (a i teško da neki geek napusti tek tako svoje čedo, još ga i mnogo ljudi koristi). Negde je i napisao da mu više doniraju ljudi sa manjim rigovima nego oni sa zverima od par desetima GH.

Dobro radi i failover poolova, zgodno je i što se ceo rig prijavljuje kao jedan worker na pool (može se podesiti i pojedinačno)

Miloš
greenhost.me

900 Sols/s @ nicehash
2x 7950 Asus 270 Sol/s
11-12-2011, 03:24 PM (This post was last modified: 11-12-2011 03:27 PM by MagicMiner.)
Uspeo da uradim nešto još na BAMT-u a promene su kozmetičke, bez uticaja na kopanje. Prešao na BTCGuild zbog merged mininga pa to objašnjava veći broj stale share-a.

1. Ubedio Munin da radi i prikazuje grafikone sa podacima na web portalu minera, otkucajte u root terminalu: /etc/init.d/munin-node restart (može se staviti i u startup)
2. Prepravio API čitanje u fajlu /opt/bamt/poolstats.pl da čita btcguild statistike, prikazuje se neisplaćen iznos i prognoza za 24h u gpumon-u
3. Pronašao skriptu za čitanje VRM čipa (ograničen broj kartica sa odgovarajućim vrm čipom) Radeonvolt https://bitcointalk.org/index.php?topic=10228.0

Radeonvolt: Na mojim 5850 karticama temperature se kreću oko 60C (+-4C), za Sapphire kaže da su VRM temp 65/72/67C Core power draw: 71W, a drugu XFX ne prepoznaje.

Attached File(s) Thumbnail(s)

Miloš
greenhost.me

900 Sols/s @ nicehash
2x 7950 Asus 270 Sol/s
03-12-2014, 12:41 PM
Druze ja sam isto uradio rig sa 5x 5850 i hteo da stavim Bamt medjutim stalno se pojavljuje crveni ekran i kad startujes mining kaze api failed.
Dali imas neko resenje za to ?

hvala unapred
Post Reply 

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)